Popularitatea unuia dintre cele mai vechi jocuri din lume - șahul - crește în fiecare zi. Dacă se naște un nou minune care învinge cu ușurință jucători experimentați, acesta devine un eveniment de clasă mondială. Acum faimosul mare maestru Evgeny Romanov a fost un copil atât de incredibil de talentat.

Început în carieră

Romanov Evgeny Anatolyevich s-a născut la Kaliningrad. Un eveniment fericit în familia viitoarei vedete a avut loc pe 2 noiembrie 1988. Încă din copilărie, băiatul a început să frecventeze secțiunea de șah și de la primele lecții a arătat abilități remarcabile.

Jucătorul de șah rus Evgeny Romanov

După cum știți, îmbunătățirea calității șahului este imposibilă fără o practică constantă și participarea la turnee serioase cu un nivel ridicat de competiție. De aceea, tânărul a început să joace în campionatele orașului, apoi din regiune, competiții la scară federală și integrală rusească. Performanțe de succes i-au permis lui Evgeny să câștigedreptul de a participa la Campionatele Mondiale și Europene. În plus, a câștigat multe titluri prestigioase.

În 1998, a venit primul succes major - Evgeny Romanov a câștigat campionatul mondial la categoria în rândul băieților sub 10 ani. De atunci, șahul a devenit nu doar un hobby pentru el, ci și o adevărată profesie.

Prima școală de șah

Renumitul șahist rus Evgeny Romanov a făcut primii pași către mari realizări într-o școală obișnuită de sport pentru copii și tineret din Kaliningrad. Această instituție de educație continuă are o istorie lungă și a contribuit la creșterea profesională a multor jucători talentați. Evgeny Romanov este unul dintre cei mai de succes absolvenți ai săi, de care școala este pe bună dreptate mândră.

Concursuri Evgheni Romanov

În 1975 a fost înființată o școală de sport cu prejudecăți către șah. În următorii zece ani, în ea au lucrat antrenori cunoscuți ai URSS: Alexander Malevinsky, Oleg Dementiev, Nikolai Gerasimov, Natalya Vilde și alții. Datorită studiilor la instituția de învățământ, și alți mari maeștri au urcat pe Olimpul mondial de șah. În urmă cu trei ani, instituția de învățământ a fost comasată cu școala de biliard rusesc. Acum, peste 750 de sportivi sunt implicați în ea, iar aproximativ 650 dintre ei sunt jucători de șah.

antrenor

După cum știți, este dificil și problematic să obțineți rezultate în sport fără un antrenor talentat, care poate duce un jucător la un nou nivel, știe ce este necesar pentru dezvoltarea lui profesională ulterioară. Evgeny Romanov, probabil, nu ar fi putut atinge asemenea înălțimi fărăun mentor bun. O astfel de persoană este Valery Popov. Acest jucător de șah este conaționalul lui Evgeny. A primit titlul de mare maestru în 1999. Popov este cunoscut publicului ca vicecampion al Europei în jocul de șah rapid, ca campion al Suediei ca membru al echipei și pentru performanțe de succes în alte turnee internaționale.

Sub îndrumarea unui antrenor profesionist, Evgeny Romanov a obținut următoarele succese la șah: victorie în Campionatele din Rusia și Mondiale din 1998, primele locuri în Campionatul European (2000 și 2002). După aceea, Romanov a lucrat cu alți specialiști care au contribuit semnificativ la dezvoltarea carierei sale sportive.

Evgheni Romanov șah

Realizări

Poate că nu există un astfel de turneu la care Evgeny Romanov să nu participe. Competițiile din viața lui au fost foarte diverse: de la campionate regionale la campionate mondiale și europene. De remarcat rezultatele ridicate ale jucătorului și numeroasele titluri pe care le deține.

Evgheni Romanov

Pe lângă victoriile menționate mai sus la Campionatele Ruse și Mondiale din 1998, precum și titlul de cel mai puternic jucător de șah din Europa la categoria sa de vârstă, sportivul are o serie de alte realizări serioase. De exemplu, în 2005, Romanov a câștigat un turneu de mare maestru numit Cupa B altică. Doi ani mai târziu, jucătorul de șah a ocupat locul trei în memorialul V. Arkhipov. Nu trebuie să uităm că, student fiind, în 2007-2008. marele maestru câștigă două turnee majore - campionatul Rusiei și etapa finală a cupei țării noastre printretineret. O altă realizare importantă în 2008 a fost victoria din Euroorient Masters Edition.

Romanov Evgheni Anatolievici

2010 a fost un succes pentru Yevgeny Romanov. Atunci șahul a câștigat mai multe premii la campionatul de la Sankt Petersburg, un turneu pe echipe de anvergură rusească, precum și la campionatul statului nostru.

Media despre jucător

Ziare și diverse portaluri de știri de pe Internet au scris în mod repetat despre realizările marelui maestru. Evgeny Romanov este un candidat la locurile în alte în fiecare competiție la care participă. În consecință, jurnaliștii urmăresc cu atenție rezultatele jucătorului.

Primele note despre realizările sale au apărut în copilărie, când Evgeny a câștigat triumfător campionatul mondial la categoria sa de vârstă, la vârsta de zece ani. Într-unul dintre ziarele din Kaliningrad, orașul natal al jucătorului de șah, a apărut un articol despre performanța strălucitoare a tânărului talent la prestigiosul turneu de la Nisa. La acea vreme, Romanov avea doar 19 ani, dar era deja cunoscut pe scară largă în lumea șahului datorită puterii jocului său și a numărului mare de titluri câștigate.

Poziția actuală a jucătorului

De mulți ani, puterea jocului jucătorilor de șah a fost evaluată datorită ratingului FIDE - un indicator internațional conform căruia unui sportiv i se poate acorda următorul titlu. Cei mai buni maeștri din Rusia și din lume au un rating de peste 2600 de puncte. Yevgeny Romanov a reușit de mult să depășească această cifră. Până în prezent, această cifră în șahul clasic pentru un rus este păstrată în jurul anului 2617 (2549 -în șah rapid, 2518 în blitz).

Este de remarcat faptul că, cu fiecare nouă competiție, ratingul jucătorului se modifică în funcție de succesul performanțelor sale. Când pierde în fața unui adversar cu un indicator mult mai scăzut, un jucător de șah poate pierde un număr mare de puncte de rating, iar în caz de câștig, dimpotrivă, adaugă.