Meryl Davis: cariera și viața personală a unui patinator artistic

Cuprins:

Skater Meryl Davis este unul dintre cei mai intitulați atleți în dansul pe gheață. Împreună cu Charlie White, a câștigat toate competițiile mondiale prestigioase, inclusiv Jocurile Olimpice de la Soci în 2014 și a câștigat inimile a milioane de fani.

Început în carieră

Meryl Davis s-a născut la 1 ianuarie 1987 în Michigan. A început să patineze la vârsta de cinci ani pe un lac înghețat. În același an, a început să se antreneze ca patinatoare singură, dar până la vârsta de opt ani s-a încercat să danseze pe gheață și a făcut o alegere în favoarea acestui sport.

Din 1997, la sugestia antrenorilor, Meryl a făcut pereche cu Charlie White. Încă din primul sezon, duo-ul a arătat rezultate bune în aproape toate competițiile la care au participat.

Cariera de juniori a lui Meryl Davis și Charlie White a început cu mai puțin succes: la primele Campionate Mondiale de juniori din 2004, sportivii au ocupat doar locul 13, iar sezonul următor nu a luat parte la începutul principal al anului la toate din cauza unei răni partenerului.

În ultimul sezon înainte de a trece la seniori, Meryl și Charlie s-au calificat în finala Grand Prix, unde au ocupat locul doi, au câștigat campionatul național și au urcat pe podiumul mondialCampionate, câștigarea bronzului.

Meryl și Charlie cuplu

Cicl olimpic 2006 - 2010

Patinatorii și-au început primul an de adulți cu două locuri consecutive pe locul patru la etapele Grand Prix. La Campionatele Patru Continente au fost și pe locul patru, iar la Campionatele Mondiale au fost pe locul șapte. Experții au remarcat o componentă tehnică foarte ridicată a patinării perechii. La turneul de la Nagano, arbitrii au evaluat toate elementele programului la cel mai în alt nivel, al patrulea. Înainte de aceasta, niciun cuplu din lume nu a avut o asemenea realizare.

În sezonul următor, patinatorii și-au crescut treptat rezultatele: au luat prima medalie din carieră la seria Grand Prix de la Paris, iar la Campionatele Mondiale au ajuns pe locul șase la suma a două programe.

În 2008, sportivii au ajuns pentru prima dată în finala Grand Prix-ului, în ciuda unei performanțe nereușite la una dintre etape. După ce a câștigat bronzul în finală și apoi a câștigat campionatul național, Davis / White a rămas totuși nominal a doua pereche a țării, deoarece experimentații Tanit Belbin și Benjamin Agosto și-au păstrat statutul de lideri.

La Campionatul Mondial, Meryl Davis și Charlie White au ratat primul podium cu câteva sutimi.

Sezonul olimpic 2009 - 2010 a devenit un punct de cotitură în cariera patinatorilor artistici. Perechea a depășit-o cu încredere pe Belbin/Agosto pentru prima dată la Campionatele SUA și, ulterior, nu a pierdut niciodată în fața fostului prim număr al echipei naționale.. Principalii rivali ai dansatorilor în lupta pentru conducerea mondială au fost sportivii canadieni Tessa Virtue și Scott Moir. Pentru ei, cuplul a pierdut aurul la Jocurile Olimpice de la Vancouver. Alți concurențiVirtue/Moir și Davis/White au lăsat mult în urmă.

Performanța ambelor perechi a fost numită de experți o revoluție în dansul pe gheață, deoarece sportivii au dat dovadă nu numai de cea mai în altă calitate a elementelor tehnice, ci și de o abordare inovatoare a stabilirii programului.

Dansatoare Meryl Davis

Cicl olimpic 2010 - 2014

Întregul ciclu olimpic care a precedat Jocurile Olimpice de la Soci s-a desfășurat în competiție între o pereche canadiană și o pereche americană. La orice competiție la care au participat ambele duete, restul sportivilor s-au luptat între ei doar pentru bronz.

De remarcat este faptul că de-a lungul anilor de rivalitate, cuplurile s-au antrenat în același grup și au vorbit unul despre celăl alt cu mare respect.

În primul lor sezon după Jocurile Olimpice, Meryl Davis și Charlie White au câștigat titlul mondial lipsă pentru prima dată în istoria SUA.

În 2012, după prăbușirea duo-ului de antrenori Marina Zueva și Igor Shpilband, Davis și White au decis să continue să lucreze sub conducerea lui Zueva.

În sezonul pre-olimpic, cuplul și-a învins din nou principalii rivali la Campionatele Mondiale, doborând recordul mondial stabilit de ei pentru suma dansurilor scurte și gratuite.

Punctul culminant al carierei patinatorilor artistici a fost o victorie sigură la Jocurile Olimpice de la Soci, cu o altă actualizare a recordurilor mondiale. La aceleași Olimpiade, un cuplu din echipa SUA a câștigat bronzul. Dansul liber „Sheherazade” pe muzica lui Rimski-Korsakov a avut un succes uriaș în rândul publicului.

După sezonul triumfal, cuplul nu a mai apărut la competițiile oficiale. Oficial sportiviși-au anunțat retragerea în februarie 2017.

Meryl Davis
Meryl Davis

Viața privată

Patinatorul artistic a spus de multe ori într-un interviu că formează un cuplu cu Charlie White doar pe gheață.

Din 2017, o fotografie emoționantă cu Meryl Davis și iubitul ei a apărut pe web. Apoi Meryl a recunoscut reporterilor că era logodită cu un fost patinator artistic, fiul Marinei Zueva, Fedor Andreev, cu care a avut o relație de aproximativ șase ani.

podiumul campionatului

După pensionare

În 2014, Meryl Davis și partenerul Maxim Chmerkovskiy au câștigat proiectul TV „Dancing with the Stars”.

În 2016, campioana a devenit reprezentantul UNICEF Kid Power, care dezvoltă aplicații utile pentru copii și trimite o parte din încasări către organizații de caritate.

Telespectatorii încă pot să-l vadă pe iubitul cuplu Davis/White în spectacole pe gheață precum Stars on Ice și Art on Ice.