Alena Zavarzina: chipul frumos al snowboarding-ului feminin

Cuprins:

Alena Zavarzina este cunoscută pe scară largă fanilor sportului după performanța sa excelentă la Jocurile Olimpice de la Soci, unde a câștigat medalia de bronz la snowboarding. Cu toate acestea, nu numai rezultatele sportive au adus faimă fetei. Povestea de dragoste a americanului Vic Wilde și Alena Zavarzina poate servi drept intriga pentru un film. La urma urmei, după ce s-a căsătorit cu o frumusețe rusă, fostul „țăran de mijloc” părea să fi câștigat aripi și să fi câștigat două discipline deodată la Jocurile Olimpice de iarnă din 2014.

Începutul călătoriei

Alena Zavarzina s-a născut la Novosibirsk în 1989. Drumul fetei către snowboarding a fost lung și șerpuit. La început, părinții și-au trimis fiica la gimnastică ritmică, dar din cauza unor probleme cu echipamentul, au fost nevoiți să o ia de acolo. Cea de-a doua Alina Kabaeva de la Alena nu a mers și a început să viziteze piscina.

snowboarderul Zavarzina

Cu toate acestea, în timpul iernii, îi plăcea un sport nou - snowboardingul. Treptat, hobby-ul Alenei a devenit principala ei disciplină sportivă, s-a lăsat de înot și s-a concentrat pe distracția ei preferată. Zavarzina a început cu disciplina spectaculoasă a aerului mare, un fel de acrobație pe tablă. Un an mai târziu, antrenorul a sfătuit-o să treacă la snowboarding de mare viteză, iar fata a început să concureze în paralel slalom și snowboard cross.

La vârsta de șaptesprezece ani, Alena Zavarzina și-a început spectacolele la competiții importante. Primul turneu internațional pentru ea a fost etapa Cupei Mondiale din Olanda. Tânăra sportivă nu a obținut niciun laur deosebit aici, dar nu s-a rătăcit și a continuat să lucreze asupra ei însăși.

Treptat, treburile Alenei s-au îmbunătățit, a fost în primele trei la campionatul mondial de juniori și la Cupa Europei. În 2009, Zavarzina a luat argintul la campionatul mondial de juniori și a devenit, de asemenea, al doilea în Cupa Europei.

Câștiguri pentru adulți

Înainte de Jocurile Olimpice de iarnă din 2010 de la Vancouver, originară din Novosibirsk și-a crescut constant spiritul sportiv, câștigând Cupe Mondiale în SUA, Canada și Europa. Alena Zavarzina era considerată speranța snowboardingului rusesc și mulți au contat pe medalia fetei.

Cu toate acestea, lucrurile nu au mers conform planului în Vancouver. A început cu faptul că sportivul a întârziat aproape la startul calificării și și-a pierdut complet concentrarea din experiențe. Alena a terminat doar pe locul șaptesprezece și nu a fost selectată pentru 1/8 de finală.

Wilde și Alena Zavarzina

Tânărprimele eșecuri nu l-au rupt pe snowboarder, ea a uitat de eșecul de la Vancouver și a început să se pregătească pentru următorul ciclu olimpic. Un an mai târziu, ea, senzațional pentru mulți specialiști, câștigă Campionatul Mondial, câștigând competiția paralelă de slalom uriaș.

De la Soci la Pyeongchang

Pregătirea pentru Jocurile Olimpice din 2014 a fost estompată în perioada finală. Înainte de începerea sezonului, Alena a descoperit o hernie a coloanei vertebrale, din cauza căreia a trebuit să suporte un curs lung de tratament. Fata abia a avut timp să se pună în formă pentru iarnă, când la antrenament și-a rupt absurd brațul cu 2 luni înainte de începerea celor mai mari starturi din cei patru ani.

Printr-un miracol, Alena Zavarzina reușește să se opereze și să-și recapete forma, intenționând ferm să evolueze la Jocurile de acasă. Această decizie s-a dovedit a fi cea corectă, ea s-a grăbit pe parcurs în timpul competiției și a câștigat o medalie de bronz la disciplina paralelă de slalom uriaș.

După Soci, fata nu a încetinit, câștigând mai multe premii la campionatele mondiale din următorul ciclu olimpic. Cel mai de succes sezon al ei a fost 2016/2017, când a câștigat titlul general al Cupei Mondiale la slalom uriaș paralel pentru prima dată în carieră.

Spre marele regret al numeroșilor ei fani, Alena Zavarzina nu a reușit să strălucească la Jocurile Olimpice de la Pyeongchang din 2018. Fiind una dintre favoritele Jocurilor, ea s-a oprit la un pas de podium, ocupând un loc al patrulea dezamăgitor.

Viața privată

Vic Wilde și Alena Zavarzina s-au întâlnit în 2009 la una dintre etapele CupeiPace. Trei ani mai târziu, o simplă prietenie s-a transformat într-o relație tandră, iar băieții au decis să-și consolideze uniunea printr-o nuntă.

Vika Wild și Alena Zavarzina

Americanul Victor și-a schimbat chiar și cetățenia și a început să reprezinte Rusia la turnee internaționale. În stil genial, a concurat la Jocurile Olimpice din 2014, unde a câștigat două medalii de aur la snowboard.