Jucătorul de taekwondo rus Denisenko Alexey Alekseevich: biografie, realizări și fapte interesante

Cuprins:

Denisenko Alexey este un celebru sportiv intern, jucător de taekwondo. A câștigat de două ori medalia la Jocurile Olimpice de vară. Campion al Rusiei, multiplu participant și câștigător de premii la campionatele europene și mondiale. Participant la primele Jocuri Europene de la Baku, unde a devenit medaliat cu bronz. Are titlul de Maestru onorat al sportului din Rusia.

Biografia sportivului

denisenko alexey

Denisenko Alexey s-a născut în micul oraș Bataysk, care este situat în regiunea Rostov. S-a întâmplat în 1993.

Denisenko Alexei a fost adus la secția de taekwondo de tatăl său când avea doar 8 ani. Tocmai a mers la școală. Acolo, eroul articolului nostru și-a întâlnit primul antrenor, al cărui nume era Alexander Shin.

Tatăl viitorului campion și-a dat fiul acestui sport, pentru că dorea să arate ca idolii tinereții sale - Jackie Chan și Jean-Claude Van Damme.

Tatăl lui Denisenko Alexey a început să se pregătească pentru o carieră sportivă încă din primii ani de viață. Întăreau corpul. La urma urmei, inițial Alexei a fost un copil foarte bolnav și slab.

La început, Alexei a fost reticent în a merge la secție, dar s-a implicat treptat. A început să imiteidolii tatălui său și cu energie dublată au început să practice taekwondo.

Tatăl spune că Alexei a vrut să renunțe la sport de mai multe ori, dar în cele din urmă a abandonat această idee. Chiar și în ciuda faptului că a trebuit să ajungă la antrenament prin întregul Don pe o barcă. Astfel de probleme au apărut în timpul construcției podului Voroshilovsky din Rostov. Din cauza lucrărilor de reparații, transportul în comun nu a mers pe malul drept al Donului, pe care s-a antrenat. Așa că a trebuit să folosesc o barcă. Și să mă întorc acasă târziu în noapte cu ultimul autobuz.

Viața privată

Viața privată în cariera unui atlet a jucat doar recent un rol important. Înainte de asta, s-a concentrat în întregime pe sport.

Cel mai recent, în decembrie 2016, s-a căsătorit cu jucătoarea de taekwondo Anastasia Baryshnikova, campioană de bronz la Jocurile Olimpice de la Londra, de trei ori campioană europeană, care a câștigat de două ori medalii de bronz la campionatele mondiale.

Jocuri Olimpice de la Londra

alexey denisenko taekwondo

Aleksey Denisenko în taekwondo a început să dea rezultate bune încă de la primele turnee de tineret. Curând a fost remarcat de antrenorii echipei naționale.

Succesul pe arena internațională i-a asigurat participarea la Jocurile Olimpice de vară de la Londra în 2012. Pe atunci avea mai puțin de 19 ani. Denisenko a concurat în categoria cu greutatea cea mai ușoară - până la 58 de kilograme.

Rusul și-a început drumul spre victorie în turul preliminar, deoarece era un sportiv tânăr, complet necunoscut, cu un rating personal scăzut. LAÎn prima luptă de la Jocurile Olimpice, eroul articolului nostru s-a întâlnit cu costaricanul Heiner Oviedo. Rusul a câștigat o victorie fulgerătoare 5:2.

În sferturile de finală, Alexei Denisenko s-a confruntat la Jocurile Olimpice cu sportivul chinez Wei Zhenyan. De data aceasta lupta s-a dovedit a fi încăpățânată, lungă și chiar mai productivă. Denisenko a câștigat cu 10:7. Meciul din semifinale a fost cel mai tensionat, în care Alexei a pierdut într-o luptă amară în fața sud-coreeanului Lee De Hong cu scorul de 6:7. Apropo, infractorul rusului în finală a suferit o înfrângere zdrobitoare de la spaniolul Huel Gonzalez 8:17.

Dar Alexey Denisenko în meciul pentru locul trei, în așa-numita finală a repechajului, l-a învins pe australianul Safwan Khalil cu 3:1. Așa că tânărul rus a câștigat prima sa medalie olimpică. La Jocurile de la Londra, aceasta a fost doar una dintre cele două medalii de bronz pentru echipa Rusiei la taekwondo.

Campionatul European din Azerbaidjan

biografia taekwondo alexey denisenko

Următorul turneu internațional major a fost Campionatul European, care a avut loc la Baku, capitala Azerbaidjanului. Alexey Denisenko, taekwondo a jucat un rol decisiv în biografia sportivului la acea vreme, a fost selectat pentru turneu fără probleme.

La competiții a concurat la categoria de greutate până la 68 de kilograme. După ce a depășit rundele preliminare, sportivul a ajuns la lupta decisivă. În finală, s-a întâlnit cu turcul Servet Tazegul, dar a pierdut.

La proba pe echipe, echipa rusă a ocupat locul doi, câștigând două medalii de aur, trei de argint și două de bronz. Mai puternicerau doar croați.

Cupa Mondială din Rusia

olimpiada alexei denisenko

În 2015, Alexei Denisenko a câștigat dreptul de a concura la Campionatele Mondiale. Taekwondo din biografia sportivului a jucat până atunci un rol cheie.

Eroul articolului nostru a luptat din nou la categoria de greutate până la 68 de kilograme. Iar în duelul final s-a întâlnit din nou cu turcul Servet Tazegul. Și am pierdut din nou.

În general, echipa rusă a evoluat fără succes la campionatul mondial, ocupând doar locul 12. Echipa noastră nu a avut o singură medalie de aur, doar două medalii de argint (dintre care una câștigată de Denisenko) și cinci medalii de bronz.

Jocuri europene din Baku

alexey denisenko finala

În 2015, Alexey Denisenko a participat la următoarele competiții internaționale majore. Taekwondo a fost inclus în programul primelor Jocuri Europene. Acesta este un analog al Jocurilor Olimpice, dar numai pentru echipele europene. Inițial se presupunea că se vor desfășura doar Jocurile de Vară, dar acum sunt tot mai multe propuneri de organizare a Jocurilor Europene de Iarnă. Este de remarcat faptul că competiții similare există de mult timp pe alte continente. De exemplu, jocurile panamericane, panafricane sau panarabe.

La aceste competiții Alexey Denisenko a început din faza de 1/8 de finală. I s-a opus un sportiv din San Marino, Michele Ceccarone. Rusul a câștigat cu încredere cu 19:1. În sferturile de finală, eroul articolului nostru s-a ocupat cu încredere și de englezul Martin Stamper - 18:6.

Problemele au început abia în semifinale cu gazdaplatforme, Azerbaidjan Aykhan Tagizade. Într-un meci greu de luptat, Denisenko a pierdut cu 5:7. În lupta pentru locul trei, rusul s-a întâlnit cu rivalul său de lungă durată - turcul Servet Tazegul. De data aceasta, turcul a pierdut pe neașteptat în 1/8 de finală în fața polonezului Karol Robak - 9:21.

Lupta pentru locul trei a avut succes. Denisenko a reușit în sfârșit să câștige - 19:16.

În clasamentul pe echipe la Jocurile Europene, rușii au ajuns pe locul al treilea, pierzând în fața azerilor și britanicilor.

A doua Olimpiada

alexey denisenko olimpiada de taekwondo

În 2016, la vârsta de 22 de ani, Alexei Denisenko a participat la al doilea Joc Olimpic. Taekwondo la Jocurile Olimpice a fost o disciplină relativ tânără, dar deja îndrăgită.

În categoria sa de greutate de până la 68 de kilograme, Denisenko a fost din nou unul dintre favoriți. În 1/8 de finală, s-a descurcat cu ușurință cu venezueleanul Edgar Contreras - 12:2. În sferturi s-a întâlnit cu turcul Tazegul, dar de data aceasta s-a dovedit din nou mai puternic decât adversarul său, față de care inițial a pierdut regulat. Rusul a câștigat 19:6.

Belgianul Jaouad Ashab a fost învins cu 6:1 în semifinale. Alexey Denisenko s-a întâlnit în finală cu un sportiv din Jordan Akhmad Abagaush. Indiferent cum a rezistat eroul articolului nostru, tot a pierdut 6:10.

Această medalie de argint a fost singura câștigată de ruși la aceste jocuri. Cu acest rezultat în competiția pe echipe, au împărțit locul nouă cu Mexic, Niger, Serbia și Franța.

În drum spre campionat

Acum Alexey Denisenko continuăantrenează-te din greu pentru a câștiga în sfârșit o medalie de aur la competiții internaționale importante. După cum puteți vedea, el nu a avut niciodată atât de succes.

În prezent, Denisenko locuiește în orașul său natal - Bataysk. În paralel cu cariera sa sportivă, studiază la Naberezhnye Chelny.

Cu soția sa, Denisenko plănuiește să cânte în tandem la viitoarele Jocuri Olimpice de vară de la Tokyo din 2020.