Lewis Hamilton: carieră de campion mondial

Cuprins:

Anonim

Lewis Hamilton este un celebru pilot britanic de curse de Formula 1. Acum joacă pentru echipa Mercedes, cu care pilotul a semnat un contract în 2013. Lewis nu este căsătorit. Zvonuri despre relația romantică dintre Lewis Hamilton și Rihanna au apărut adesea în presă, dar concurentul însuși a declarat în mod repetat că îl cunoaște pe celebrul cântăreț de mult timp și că erau doar prieteni.

Început în carieră

Lewis s-a născut în 1985. La 11 ani s-a apucat de karting, ca majoritatea piloților de Formula 1. În 2001 a participat la seria de iarnă Formula Renault. Hamilton a condus patru curse și a terminat pe locul 5 la general fără să câștige nicio medalie.

Lewis Hamilton și Rihanna

Debut și campionat

În 2007, în prima sa cursă, Hamilton a câștigat bronzul. Toată lumea a fost șocată de debutul britanicului. Dar acesta a fost doar începutul. La Marele Premiu al Malaeziei, Lewis Hamilton a devenit al doilea, apoi a câștigat argint în Bahrain, Spania și Monaco. Etapele a șasea și a șaptea din Formula 1 au devenit „de aur” pentru pilot. Pentru prima dată, Lewis a călcat pe cea mai în altă treaptă din Canada, iar a doua oară - în SUA. În plus, Hamilton a câștigat bronzul în Franța și Marea Britanie. După aceea, a avut loc un eșec -Locul 9 la Marele Premiu al Europei. După eșec, Lewis Hamilton a reușit imediat să câștige - Marele Premiu din Ungaria i-a adus pilotului al treilea aur din carieră.

Apoi, timp de trei etape, britanicul nu a putut câștiga nici măcar o dată, o singură dată ocupând locul doi. În Japonia, Lewis Hamilton a reușit să câștige din nou. Cel de-al 16-lea Grand Prix al sezonului, care a avut loc în China, a fost un dezastru pentru sportiv. Pilotul nu a reușit să termine cursa și i-a fost mult mai dificil să lupte pentru titlul de campion. În ultima cursă a sezonului, într-unul din viraje, mașina lui Hamilton a blocat. A ajuns să termine pe locul șapte, ceea ce l-a împiedicat să devină campion F1 în sezonul său de debut.

Lewis Hamilton

Dar britanicul nu a trebuit să aștepte mult pentru titlu. În sezonul următor, a reușit să câștige Formula 1. După ce a câștigat în Australia, Lewis a terminat pe locul 5 în Malaezia, pe locul 13 în Bahrain. După aceea, a putut reveni pe podium. Călărețul a ocupat locurile 3, 2 și 1 în Spania, Turcia și, respectiv, Monaco. După ce s-a retras în timpul Marelui Premiu din Canada și pe locul 10 pe etapele din Franța, Hamilton a reușit să câștige 4 podiumuri, dintre care 2 de aur, în cinci curse ulterioare. Lewis a obținut ultima sa victorie în sezonul campionatului din China. 98 de puncte i-au permis britanicului să câștige clasamentul general.

Al doilea și al treilea campionat

Următoarele cinci sezoane nu au funcționat pentru Lewis Hamilton. A terminat sezonul de trei ori pe locul patru și de două ori pe locul cinci. În doar 5 sezoane, pilotul a reușit să câștige 13 victorii. În 2014, Hamilton a reușit să recâștige titlul de Formula 1.

Marele Premiu al Australiei Lewis nu a putut ajungepână la final, dar apoi a câștigat 4 victorii la rând. La a șasea etapă, care a avut loc la Monaco, Hamilton a devenit al doilea. În Canada, nu a reușit să termine pentru a doua oară a sezonului. Apoi a fost Marele Premiu al Austriei, unde Lewis Hamilton a câștigat medalia de argint. O altă victorie a fost obținută în Marea Britanie natală, urmată de trei locuri trei. În Belgia, britanicul a părăsit din nou pista, dar apoi a reușit să câștige 6 etape din 7. 384 de puncte l-au făcut pe Hamilton de două ori campion în Formula 1.

Marele Premiu lewis hamilton

Un an mai târziu, a câștigat Formula 1 pentru a doua oară consecutiv, cu 10 victorii. In doua sezoane, britanicul nu a reusit o singura data sa ajunga pe podium, daca nu tine cont de cursele in care nu a terminat. Sezonul trecut, britanicul a câștigat 10 etape și a devenit al doilea în clasament. Anul acesta Lewis Hamilton este pe locul 2 după 4 etape.