Biatletul Evgeny Ustyugov: biografie și realizări

Cuprins:

Evgeny Ustyugov este astăzi unul dintre cei mai tineri și mai promițători sportivi. Nu se oprește nici un minut și continuă să atingă noi culmi în cariera sa sportivă. Este cunoscut și iubit de milioane de oameni din întreaga lume. El este idolul biatleților începători!

Evgheni Ustyugov

Evgeny Ustyugov: biografie, copilărie

Viitorul biatlet s-a născut în 1985, 4 iunie, în minunatul oraș Krasnoyarsk. Este sigur să spunem că Zhenya și-a primit abilitățile pentru sport chiar înainte de naștere. La urma urmei, părinții lui erau sportivi destul de celebri la acea vreme. Și, prin urmare, când doi băieți s-au născut în familia Ustyugov, părinții au început imediat să se implice în dezvoltarea lor fizică. De la vârsta de trei ani, Ustyugov și fratele său s-au antrenat zilnic cu ei. În vârstă, băiatul a început să se implice activ în alpinism.

Anii de școală ai lui Eugene au fost destul de distractive și variați. Era un copil foarte activ. Niciun eveniment sportiv nu a fost complet fără participarea lui. La una dintre competiții din 1997 a fost văzut de un antrenor de biatlon, soția lui Viktor Ermakov. Văzând abilități bune în băiat, ea l-a invitat să-și încerce mâna la acest sport de iarnă.

Evgeny Ustyugov biatlet

Calea de urmat

Ce face Evgeny Ustyugov după absolvire? Părea deja clar că va intra la Facultatea de Educație Fizică. Dar, prin voința sorții, tânărul nu reușește să facă acest lucru. Și el, devine elev la Școala din Rezerva Olimpică din Divnogorsk. După ce a studiat câțiva ani, Zhenya decide să-și continue studiile la Facultatea de Inginerie Silvică, pe care a reușit să o absolve cu distincție în 2010.

Începe activitatea sportivă

Când a intrat biatlonul în viața unui viitor sportiv? Ustyugov Eugene în timpul antrenamentului a fost un participant la competiția, care a avut loc în 2005 în Finlanda. Participând la curse individuale, tânărul a reușit să ocupe locul 12, la cursele de urmărire - locul 36, iar la sprint - locul 42. Un an mai târziu, după ce și-a îmbunătățit abilitățile sportive, Zhenya merge la Campionatul Mondial, care de data aceasta a avut loc la New York. Spre surprinderea tuturor, a reușit să facă treapta de premiu a podiumului în urmărire. Zhenya a fost al doilea în ștafetă și al patrulea în sprint. Din acest an, cariera viitorului campion începe să capete avânt și să se dezvolte rapid.

biatlon ustyugov evgeny

Stapele vedete ale carierei sportive

Evgeny Ustyugov - biatlet,a obținut rezultate ridicate. Următoarea competiție importantă pentru sportiv este Cupa Europei 2006-2007. În timpul sprintului, Ustyugov ocupă locul 12, în timp ce este la doar 3 minute în spatele câștigătorului. În cursa de urmărire, Zhenya era deja pe locul doi. Aici i-au lipsit 25 de secunde pentru a termina, în ciuda faptului că o singură ratare la țintă l-a despărțit de victorie.

Când au început cele doua etape ale cupei, tânărul a fost nevoit să muncească din greu. Eforturile sale au fost încununate cu locul 25 în cursa de sprint. A fost cu un minut și jumătate în spatele câștigătorului și a făcut doar 3 rateuri. În următorul sprint, Ustyugov ocupă locul 50, în timp ce rămâne în urma principalului său rival cu aproape 3 minute. Aceste eșecuri nu l-au stricat pe tânărul biatlet. Dimpotrivă, a servit ca un stimulent pentru o muncă mai fructuoasă.

Biografia lui Evgeny Ustyugov

Călătorește prin lume

Participând la multe turnee și campionate, Evgeny a trebuit să petreacă destul de mult timp departe de casă. Cu toate acestea, relația lui cu cei dragi nu s-a deteriorat. Ustyugov a simțit întotdeauna sprijinul părinților și prietenilor săi. După ce a vizitat multe colțuri ale Pământului, Zhenya a învățat o mulțime de lucruri noi, care i-au dat și mai multă putere de a lupta.

Campionatul Mondial, care a avut loc în Bulgaria în 2007, a mulțumit în mod plăcut toți fanii lui Evgeny. Aici a ocupat locul 20, și a avut o singură ratare, iar distanța față de adversar a ajuns la o distanță de 2 minute și 40 de secunde. Când a avut loc ștafeta, împreună cu echipa, biatletul a reușit să ocupe locul 5, ceea ce a crescut semnificativ entuziasmul începătoruluiatlet.

În iarna anului 2007, Ustyugov ajunge acasă pentru a participa la competiție, care a fost numită „Pușca Izhevsk”. De data aceasta a reușit să ocupe învingător locul doi. Diferența față de concurentul principal a fost de 39 de secunde.

După aceea, Zhenya merge la Cupa Mondială din Norvegia. Sportivul nu reușește să câștige titluri victorioase, dar, cu toate acestea, se declară un adversar destul de puternic, care nu trebuie subestimat.

Deja în 2008, Ustyugov a fost reabilitat la Campionatul Rusiei, a câștigat cu merite o medalie de argint. După aceea, reușește să ocupe primul loc în Cupa Europei. Apoi a câștigat competiția fără să greșească. Victoria de data aceasta a fost genială!

Un an mai târziu, sportivul merge la Cupa Mondială de la Oberhof. În cursa de urmărire, el reușește să devină al șaptelea, iar în sprint - să ocupe locul 8.

Evgeny Ustyugov este favoritul național

XXI Jocurile Olimpice au devenit debutul lui Evgeny. Numai acolo a putut să se declare un participant puternic. Deși i s-au opus adversari destul de serioși, în timpul sprintului ocupă locul 15, în cursa de urmărire Zhenya a terminat pe locul cincisprezece în clasamentul general.

O medalie olimpică de aur a împodobit pieptul unui atlet pe 21 februarie la startul în masă. Datorită eforturilor și muncii sale, biatletul își ocolește toți rivalii și ajunge la finalul victorios într-o perioadă scurtă de timp. La sfârșitul jocurilor, Evgeny a primit Ordinul Prieteniei.

În primăvara anului 2011, Ustyugov, împreună cu S. Sleptsova, au luat titlul de onoareprimul loc în cursa World Team Challenge.

Evgeny continuă să se antreneze activ și să participe la multe competiții până în prezent. Cel mai recent, i s-a acordat titlul de Maestru onorat al sportului.

ce face evgeny ustyugov

Viața personală a lui Ustyugov

În ciuda unui program de lucru încărcat, Evgeny a reușit să creeze o familie puternică. Își întâlnește viitoarea soție la competiții regulate. Atleta Alexandra Bondareva devine aleasa lui Ustyugov. La câțiva ani după ce s-au cunoscut, tinerii joacă o nuntă. Și deja în 2010, s-a născut fiica lui Evgeny Veronica. Soția biatletului decide să-și pună capăt carierei sportive și să se dedice treburilor de familie. Când copilul avea 3 ani, tata o pusese deja pe schiuri. În iarna lui 2014 s-a născut a doua fiică, Evgenia. Încearcă să petreacă mult timp cu familia lui și o face foarte bine!