Jucătorul de tenis Kevin Anderson: biografie și carieră sportivă

Cuprins:

Kevin Anderson este un celebru jucător de tenis din Africa de Sud. De-a lungul carierei sportive, a reușit să câștige multe competiții profesionale, iar în 2017 a devenit finalist de Grand Slam.

Kevin Anderson

Biografie

Kevin Anderson s-a născut în mai 1986 la Johannesburg. A început să joace tenis la vârsta de șase ani cu fratele său mai mic, Gregory.

Câțiva ani mai târziu, Kevin s-a mutat în SUA, unde nu numai că a jucat tenis cu juniori locali, dar a primit și o educație. După ce a absolvit Universitatea din Illinois, Anderson a ales să urmeze o carieră ca jucător profesionist de tenis.

Primii pași în tenis

La vârsta de 18 ani, Kevin Anderson și-a făcut prima apariție la turneul Futures Series de la Gaborone (Botswana). Iar debutul a fost pur și simplu fenomenal - tenismenul sud-african a câștigat această competiție.

În total, tenismenul Kevin Anderson a câștigat două turnee în seria futures și a ajuns în finală în încă cinci. De asemenea, are patru titluri pe hard court la dublu.

În 2007, Kevin Anderson a câștigat Challenger pentru prima dată. În septembrie ela devenit cel mai bun de pe suprafețele dure din New Orleans.

La începutul anului viitor, Anderson a făcut drum pentru prima dată la turneul Australian Open de Grand Slam, unde nu a putut trece dincolo de prima rundă. Câteva luni mai târziu, a ajuns în finala turneului ATP. Aceste succese l-au ajutat să intre în top 100 de jucători de tenis din lume.

În clasamentul perechilor, și Kevin a progresat considerabil. Acest lucru a fost facilitat de victoriile la mai multe Challenger. Nu a ratat Anderson și Jocurile Olimpice de la Beijing. Jucătorul de tenis din Africa de Sud, în vârstă de 22 de ani, a ajuns în turul doi în clasamentul de simplu și a renunțat în primul tur la dublu.

În 2009, norocul i-a zâmbit foarte rar jucătorului de tenis din Africa de Sud. La toate turneele prestigioase, a fost eliminat în primul tur sau în calificări. Singura consolare a fost „Challenger” câștigată de la San Remo (Italia). Nu este de mirare că la sfârșitul anului a coborât la 161 de locuri în clasamentul ATP.

Kevin Anderson tenis

În 2010, performanța lui Kevin Anderson s-a îmbunătățit considerabil. A câștigat pe terenurile dure de la Button Rouge. La US Open, Anderson a reușit să ajungă în runda a treia a competiției. În aceeași etapă, s-a oprit la turneul ATP de la Toronto.

Primele victorii în cariera profesionistă

2011 a fost un punct de cotitură în cariera unui jucător de tenis. În februarie, Kevin Anderson a devenit cel mai bun de pe terenurile din Johannesburgul său natal și a câștigat pentru prima dată turneul ATP. Acest lucru a contribuit la promovarea sa rapidă în clasamentul ATP. În plus, își repetă performanța la US Open anul trecut șiajunge și în sferturile de finală la Miami. Anderson a încheiat sezonul pe locul 32 în clasamentul celor mai buni jucători de tenis din lume.

Anul următor a început bine pentru Kevin. În Australia, a ajuns în turul trei, iar apoi a repetat această realizare pe terenurile de la Roland Garros. A câștigat și turneul ATP de la Delray Beach (SUA). Cu toate acestea, aceste rezultate au rămas cele mai bune pentru Anderson în acel sezon.

Drumul către faima mondială

2013 a fost probabil cel mai de succes an pentru Kevin în cariera sa sportivă. Chiar la începutul sezonului, a ajuns în finala de la Sydney, unde a ajuns pentru prima dată în etapa a patra a Australian Open. În aprilie, tenismenul devine finalist la Casablanca (Maroc), iar în iulie repetă acest rezultat la Atlanta (SUA). Anderson a evoluat bine la Roland Garros, unde a ajuns în etapa a patra. Pe terenurile de la Wimbledon, a zburat în al treilea. Datorită performanței sale, Kevin a intrat în top 20 de jucători din lume la sfârșitul sezonului.

După un an destul de neuniform pentru Anderson în 2014, i-a făcut din nou pe experții din tenis să vorbească despre el. El devine câștigătorul turneului ATP de la Winston-Salem (SUA), iar apoi a reușit să intre în sferturile de finală ale US Open. Tehnica excelentă a lui Kevin Anderson în tenis l-a propulsat pe locul 12 în clasamentul mondial.

Kevin Anderson, jucător de tenis

În 2017, tenismenul sud-african, care și-a luat cetățenia americană, a ajuns în finala la US Open, care este unul dintre turneele de Grand Slam. Din păcate, aici Anderson a pierdut în fața lui RafaelNadal.