Jucătorul de tenis elvețian Schnyder Patti: biografie, carieră sportivă, viață personală

Cuprins:

Patti Schnyder, a cărei biografie este prezentată în acest articol, este una dintre cele mai cunoscute jucătoare de tenis elvețiene. În timpul carierei sale sportive, ea a devenit câștigătoarea multor turnee prestigioase.

Primele succese în sportul mare

Schnyder Patti s-a născut în decembrie 1978 la Basel. La vârsta de 14 ani, tenismenul elvețian a participat pentru prima dată la turneul ITF. În 1994, Patti Schnyder a început să participe constant la competiții profesionale, ajungând chiar și în TOP-100 al celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă.

1995 a adus primele realizări serioase pentru sportiv. Pe 14 mai, a ajuns în finala turneului ITF de la Nitra, Slovacia, unde a învins-o cu încredere pe chilianca Barbara Castro în trei seturi. O săptămână mai târziu, Schnider Patti a devenit câștigătorul unei competiții similare la Presov. De data aceasta nu i-a lăsat nicio șansă cehiei Jana Ondrousovei (6:0, 6:1).

biografia lui patty schnider

O lună mai târziu, pe pământul ei natal elvețian, jucătoarea de tenis a câștigat următorul turneu ITF de la Courella, iar în septembrie a ajuns în finala de la Atena. În același an, Schnyder și-a făcut debutul la Zurich la competiții sub auspiciile WTA. Performanțe de succes i-au permis să termine sezonul la 152 în clasament.

BÎn 1996, Patti Schnider, pentru care tenisul devenise nu doar un hobby, ci și o modalitate de a câștiga mulți bani, a continuat să concureze activ în competițiile internaționale. Ea a reușit să ajungă în finala turneului ITF din Murcia spaniolă în aprilie. În septembrie, ea a repetat acest rezultat la Bratislava. O săptămână mai târziu, pentru prima dată în carieră, sportiva a ajuns în finala turneului WTA de la Karlovy Vary (Republica Cehă), unde a pierdut în trei seturi în fața belgianei Ruksandra Dragomir.

În același an, Schnyder Patti a devenit participantă la Jocurile Olimpice de la Atlanta, unde și-a completat performanțele din primul tur. Ea și-a făcut și debutul în Grand Slam. La Australian Open, sportiva de 18 ani nu a reușit să se califice, dar a reușit să pătrundă în tabloul principal al competițiilor de la Londra și Paris. Cea mai în altă clasare a lui Schnyder în 1996 a fost pe locul 58 la simplu.

Alăturarea elitei mondiale a tenisului

În 1997, pe terenurile de la Australian Open, Patty Schnyder a creat o mică senzație când a reușit să pătrundă în runda a patra a competiției. În plus, ea a învins-o pe a opta cap de serie Iva Majorli în meciul de deschidere. Performant cu succes la diverse turnee, tenismenul a urcat pe locul 26 în clasamentul mondial până la sfârșitul sezonului.

patty schnider tenis

Anul următor a fost unul dintre cele mai de succes din întreaga carieră a lui Schnyder. A început sezonul cu o victorie la turneul WTA de la Hobart, Australia, iar o lună mai târziu, în finala unor competiții similare de la Hanovra, l-a învins în trei seturi pe cehul Jan Novotna. În mai, Patti nu avea egal pe terenurile de zgură din Madrid și înIulie - austriaca Maria-Linkowitz și italiană Palermo.

Performanțele la dublu nu au fost mai puțin reușite. Într-un duet cu austriaca Barbara Schett, Schnider a câștigat turneul WTA de la Hamburg și a ajuns, de asemenea, în finala de la Palermo și Insula Amelia.

Nu fără succes la turneele de Grand Slam. Pe terenurile de la Rolland Garros și de la US Open, Patti Schnyder a ajuns în sferturi. Acest lucru i-a dat dreptul de a participa la Cupa de Grand Slam. La acest turneu, ea a învins-o pe atunci numărul unu mondial Martina Hingis în semifinale, dar a pierdut în fața celebrului Venus Williams în meciul decisiv.

În august 1998, sportiva a obținut un record pentru locul 11 în clasamentul mondial la simplu, precum și 29 la dublu.

După un sezon strălucit în cariera tenismanului elvețian a venit o recesiune. În următorii trei ani, Schnyder a câștigat două turnee WTA în Gold Coast (Australia) și Pattaya (Thailanda), și a ajuns, de asemenea, în finală de mai multe ori, atât la simplu, cât și la dublu. La turneele de Grand Slam, Patty nu a reușit să treacă niciodată de runda a patra.

Întoarcerea stelei

Începând din 2002, Schneider Patti a început să-și recapete statutul de vedetă mondială a sportului. După ce au câștigat finala super-turneului de la Charleston și turneul WTA de la Zurich, elvețienii au reușit să pătrundă din nou în Top 20.

realizări patty schnider

Încet în formă, Schnyder s-a declarat din nou cu voce tare în 2005. Ea a câștigat două turnee WTA și a ajuns în finală în încă trei. În acest sezon, Patti pentru prima dată în carierăa ajuns în Top 10 la 7.

Anul următor, Schnyder nu a reușit să câștige niciun turneu prestigios, dar intrarea constantă în finală și semifinale i-a permis să-și păstreze locul în primele zece jucătoare de tenis de pe planetă

Sfârșitul carierei de jucător

După două sezoane strălucitoare, Patty Schnyder a continuat să ajungă în mod regulat în finala turneului, dar acest lucru s-a întâmplat din ce în ce mai rar. În turneele de Grand Slam, ea nu a reușit niciodată să treacă mai departe de runda a patra la simplu și dincolo de sferturile de finală la dublu.

În 2010, Schnyder a început să urmărească răni: mai întâi au fost probleme cu picioarele, apoi cu tendonul lui Ahile. În mai 2011, Patti a decis să-și pună capăt carierei de jucător.

Patru ani mai târziu, Schnyder a revenit la turneele ITF, reușind să le câștige de două ori în două sezoane.

Performanțe pentru echipa națională a Elveției

patty schnider

Patty Schnyder, în vârstă de 18 ani, ale cărei realizări la acea vreme vorbeau pentru ea, a fost invitată pentru prima dată să-și apere onoarea țării în Fed Cup în 1996. Cu șase victorii în șapte meciuri, ea a contribuit la ridicarea Elveției în al doilea grup mondial.

Un an mai târziu, împreună cu Martina Hingis, Schnyder a învins duetul slovac Gabshudova-Zrubakova în meciul decisiv, iar apoi a participat la înfrângerea echipei Argentinei. Acest lucru a permis echipei elvețiene să intre în divizia de elită.

În 1998, Schnyder și Hingis au creat un mic miracol cu victoriile lor în Fed Cup, aducând echipa lor în finală, unde au pierdut în fața Spaniei.