Cei mai buni sportivi din Kazahstan din 2017 trecut

Cuprins:

La sfârșitul anului, unele publicații de informare sportivă efectuează un sondaj în rândul cititorilor lor pentru a determina cei mai buni sportivi din Kazahstan. Ca urmare, fiecare portal prezintă propria sa versiune de categorii și nominalizări. Identificarea celor mai buni este un proces de dezbatere constantă. Așadar, să facem propria noastră investigație, pe baza evaluării medii a tuturor rezultatelor obținute. În acest articol, am adunat cei mai buni sportivi din Kazahstan, ale căror nume sunt acum listate în evaluările sportive mondiale.

locul 1 - Gennady Golovkin (box): 75, 3% din voturi

În 2017, celebrul sportiv al Kazahstanului - boxerul Gennady Golovkin (cunoscut și sub numele de Triple G) a avut doar 2 lupte. Prima a avut loc pe 18 martie împotriva lui Daniel Jacobs pentru titlul de campion la patru categorii deodată (IBF, WBA, WBO, WBC). În aceeași luptă, titlul de super campion a fost jucat conform revistei The Ring. Acesta este, de asemenea, un eveniment semnificativ. Ghenadi Golovkin este deja campion în toate stările enumerate. Prin urmare, boxerul kazah și-a apărat doar titlul.

Ghenadi Golovkin

În cariera profesională a lui Golovkin, această luptă a fost prima în ceea ce priveștefaptul că boxerul a condus o luptă de 12 runde. A fost dificil. Cu toate acestea, Gennady a dovedit încă o dată superioritatea campionului mondial la categoria sa de greutate.

A doua luptă a avut loc pe 16 septembrie 2017 împotriva mexicanului Saul Alvarez. În ajunul luptei, toate mass-media din lume au fost pline de titluri că lupta a fost senzațională. Toate curelele lui Ghenadi Golovkin au fost puse pe linie. Arbitrii au decis să declare o remiză. Acest lucru a provocat multe controverse în rândul experților și al fanilor boxului. Triple G kazah nu a avut remize anterioare în cariera sa.

Gennady Golovkin a avut un an incredibil de succes și merită să fie numărul unu în clasamentul celor mai buni sportivi din Kazahstan.

locul 2 - Kairat Eraliev (box): 7,3% din voturi

Boxerul Kairat Yeraliev, în vârstă de 27 de ani, a câștigat o medalie de aur la Campionatul Mondial de Box din 2017 de la Hamburg și a câștigat, de asemenea, bronzul la Campionatul Asiatic de la Tașkent la greutatea bantam (până la 56 kg). După ce l-a învins pe american în finală, Kairat Yeraliev a adus primul aur pentru țara sa la campionatul mondial.

Kairat Eraliev

locul 3 - Akzhurek Tanatarov (lupte libere): 3,7% din voturi

Cei trei sportivi ai Republicii Kazahstan sunt închiși de Akzhurek Tanatorov, care în 2017 a reușit să câștige o medalie de aur la Campionatele din Asia și o medalie de bronz la Campionatele Mondiale la categoria de greutate până la 70 kg. Anterior, sportivul a primit bronz la Jocurile Olimpice din 2012. Este surprinzător că în topul nostru toate premiile au fost luate de reprezentanți ai artelor marțiale. Coincidență? Cu greu.

AkzhurekThanatorov

locul 4 - Meirambek Ainagulov (lupte greco-romane): 3, 1% din voturi

În august 2017, Meirambek a devenit vicecampioană mondială la categoria de greutate până la 59 kg (competițiile au avut loc la Paris). În luna mai a aceluiași an, luptătorul greco-roman a câștigat medalia de argint la competiția asiatică de la New Delhi.

Kazahstanul a câștigat aurul

Mulți experți au prezis sportivului o victorie necondiționată la Campionatele Mondiale de la Paris. Cu toate acestea, s-a dovedit puțin diferit. Meirambek Ainagulov este un luptător tânăr și promițător. Prin urmare, este foarte posibil ca anul viitor să ne mulțumească cu victorii mari.

locul 5 - Alexey Lutsenko (ciclism rutier): 2,7% din voturi

Biciclistul kazah Alexey Lutsenko

Ciclistul profesionist de drum kazah Alexei Lutsenko a devenit anul trecut medaliatul cu aur al celei de-a cincea etape a Vueltei a Spaniei, campioana Asiei din Bahrain și, de asemenea, a reușit să obțină bronzul în cursa de o zi Dwars door Vlaanderen (Olanda) și a încheiat triumfător etapa a cincea a Turului Almaty (câștigat de 4 ori la rând). Rezultatul impresionant al lui Alexei merită cu siguranță un loc mai în alt. Dar ce să faci dacă ciclismul nu este un sport suficient de popular în Kazahstan.

locul 6 - Nikita Panasenko (pistă de ciclism): 2,6% din voturi

Biciclist rutier Nikata Panasenko

Acest ciclist kazah puțin cunoscut a reușit să câștige două medalii de aur la pista de biciclete de la Cupa Mondială. Nikita Panasenko a impresionat cu adevărat fanii Kazahstanului. Acest lucru s-a întâmplat când și-a învins strategic principalul concurent - ciclistul grec Christos Volikakis - și a devenit medaliatul cu aur. Acest tip este viitorul pistei de biciclete din Kazahstan.

7 - Albert Linder (h altere): 2,5% din voturi

Albert Linder

Albert Linder este un tânăr h alterofil din Kazahstan care a obținut succes la Campionatele Asiatice din 2017 (Ashgabat) la categoria de greutate până la 69 kg. În același an, sportivul a câștigat o medalie de aur la Universiada de vară din Taipei. Principalul său concurent a fost sportivul nord-coreean Kim Myung-hyuk. Cu toate acestea, Albert a reușit să-l devanseze, folosind doar două din trei încercări posibile.