Stadionul Welsh „Cardiff City”: istorie și meciuri

Cardiff City este unul dintre cele două cluburi de fotbal din Țara Galilor care joacă în Premier League. Arena a găzduit Cardiff Blues Rugby Club timp de trei ani de la deschidere.

Detalii

Construcția stadionului a durat doi ani și s-a încheiat în primăvara lui 2009. Două echipe au început să împartă arena deodată. Primul a fost Cardiff City Football Club, care s-a mutat din Ninian Park, care a fost casa clubului capitalei timp de 99 de ani. Al doilea proprietar al stadionului este clubul de rugby Cardiff Blues.

Costul construirii arenei a fost de aproximativ 50 de milioane de lire sterline. Arup a fost arhitectul. Capacitate - 25 mii de locuri. Stadionul Cardiff City este a doua arenă din țară ca număr de locuri, a doua după Millennium, care are o capacitate de 74,5 mii de spectatori. Vara, Cardiff City Stadium a fost renovat, după care a început să găzduiască până la 33,5 mii de fani.

Primele jocuri

La mijlocul lui iulie 2009, Cardiff și Celtic au jucat un amicalmeci de arena. Debutul oficial al stadionului Cardiff City a avut loc în august 2009, când Scunthorpe United a venit în vizită la gazde. Meciul s-a încheiat cu o victorie zdrobitoare pentru galezi cu scorul de 4-0.

În noiembrie același an, echipa națională a Țării Galilor a vizitat stadionul pentru prima dată, jucând un meci amical împotriva Scoției. Meciul s-a încheiat cu o victorie de 3-0 pentru galezi. Aproape un an mai târziu, Țara Galilor a jucat primul lor meci oficial la Cardiff City. A fost un meci în cadrul selecției pentru Euro-2012. Echipa britanică a fost rivala Bulgariei.

Meciuri celebre

Unul dintre primele cluburi mari care a vizitat noua arenă a clubului galez a fost Manchester City. A fost un meci din turul 2 din Premier League. Meciul s-a încheiat cu o victorie senzațională de 3-2 pentru Cardiff City. La începutul reprizei secunde, „cetăţenii” au luat conducerea, dar câteva minute mai târziu galezii au egalat, iar la finalul reprizei dubla lui Campbell a oferit echipei un mare avantaj. Negredo a stabilit scorul final în timpul opririi.

Manchester United a venit în Țara Galilor în runda a 12-a. Meciul s-a încheiat la egalitate. În runda a 13-a, rivalul lui Cardiff City a fost Arsenal din Londra. De data aceasta, jucătorii galezi nu au reușit să-l surprindă pe mare. Douța lui Ramsey și golul lui Flamini le-au oferit Gunners o victorie zdrobitoare.

Liverpool a vizitat Cardiff City în martie. Meciul a avut loc în cadrul etapei a 31-a a Premier League. Merseysiders au fost una dintre cele mai bune echipe din campionat și candidați la titlu. Debutul jocului Meciul a deschis scorul. Câteva minute mai târziu, Saures a restabilit status quo-ul. La mijlocul primei reprize, golul lui Campbell i-a pus din nou pe galezi în avantaj, dar înainte de pauză, Skrtel a egalat din nou scorul. Liverpool a câștigat a doua repriză cu 4-1 și a câștigat meciul cu 6-3.

cardiff city stadion cardiff city

În ultima rundă a sezonului 2013/14, Chelsea a venit în vizită la Cardiff City, pierzându-și șansele la campionat cu câteva meciuri înainte de încheierea campionatului Angliei. London Grand a devenit ultimul mare club care a vizitat stadionul galez. Meciul s-a încheiat cu victoria pupicilor lui Jose Mourinho cu 2-1. La sfârșitul sezonului, Cardiff City, al cărui antrenor principal Ole Gunnar Solskjaer a fost numit în timpul campionatului, a fost retrogradat în campionat și nu a fost niciodată promovat în Premier League engleză în 3 sezoane.

Supercupa UEFA

După ce a terminat pe locul 20 în Premier League în 2013/14, Cardiff a fost retrogradat în divizia a doua a fotbalului englez. De atunci, nicio echipă de renume mondial nu a mai venit pe arena clubului. Acest lucru ar fi trebuit să se schimbe după ce Cardiff City a fost ales să găzduiască meciul din 2014 din Supercupa UEFA dintre Real Madrid și Sevilla.

La meci au participat 30.854 de spectatori, care este încă recordul arenei. Arbitrul a fost judecătorul englez Mark Clattenburg. Real Madrid a câștigat cu 2-0 datorită bretei lui Cristiano Ronaldo.