Cel mai popular miting din lume. Dakar salută câștigătorii

Cuprins:

Rally este unul dintre cele mai populare tipuri de curse moderne. Este foarte spectaculos și, prin urmare, interesant pentru milioane de telespectatori din întreaga lume. Printre tot felul de campionate, traseul „Paris-Dakar” este deosebit. Această cursă iese în evidență de restul. De ce atrage atât de mult fanii și participanții? Acest lucru va fi discutat în acest articol.

Istoria celebrului maraton auto

Raliul Paris-Dakar a avut loc de la sfârșitul anului 1978. Autorul ideii unui astfel de traseu a fost un motociclist din Franța T. Sabin. În 1977, s-a pierdut în deșertul libian în timpul cursei Abidjan-Nisa. După câteva zile de rătăcire fără mâncare și apă, motociclistul a fost găsit de nomazi care l-au salvat. În ciuda tuturor nenorocirilor, deșertul a făcut o impresie de neșters lui Sabin, pe care voia să o împartă lumii întregi. Această idee a inspirat pilotul să creeze traseul celui mai popular raliu de până acum. Dakar, conform planului lui Thierry Sabine, trebuia să fie punctul final al cursei, iar Parisul era punctul de plecare.

raliul Dakar

Traseul inițial al mitingului a trecut prin nordul Africii, Algeria, dar, din cauza situației politice dificile și a tulburărilor sporite din acest stat, o altă țară, Marocul, a fost aprobată pentru cursă. Uneori, face parte din modul în care participanții depășesc prin Libia.

La început, cursa a fost una dintre etapele Cupei Mondiale. Totuși, regulamentul competiției a stârnit multe controverse, în urma cărora s-a decis excluderea raliului din clasamentul general al campionatului mondial și autonomizarea acestuia.

Este interesant că nu numai piloți profesioniști de curse, ci și multe vedete rock, sportivi celebri din alte discipline (schiori alpini, alpiniști, iahtști și altele) au participat la competiție de-a lungul istoriei sale.

Reguli de raliu

Pentru a participa la această competiție, trebuie să cunoașteți regulile mitingului. Dakar este destinația finală a traseului. Cursa începe la Paris. Competiția durează trei săptămâni și acoperă o distanță de aproximativ 10.000 km. Concurenții au voie să participe nu numai la mașini speciale de raliu, ci și la mașini, precum și la camioane și motociclete. Există un cont separat pentru fiecare mod de transport. Numărul de participanți poate fi nu numai concurenți profesioniști, ci și amatori, care de obicei reprezintă aproximativ 80% din numărul total de solicitanți.

raliu paris dakar

După cum sa menționat mai sus, clasamentul Cupei Mondiale nu include acest raliu. Dakar este ultimul oraș pe drumul piloților, unde se determină câștigătorii. Pentrupentru a deveni campion al competiției, trebuie doar să-ți depășești rivalii în acest maraton auto, spre deosebire de Cupa Mondială, unde participanții primesc puncte pentru fiecare cursă, care sunt însumate la sfârșitul sezonului.

Câștigători de raliu

kamaz raliu dakar

Până la începutul secolului XXI, Ștefan Petransel a fost principalul deținător al recordului pentru numărul de victorii în raliul Paris-Dakar, care a câștigat acest maraton auto de șase ori în zece ani de participare la el.

2001 a fost un an covor, atât în ceea ce privește regulile cursei, cât și câștigătorii. În conformitate cu modificările aduse regulamentului competiției, echipa nu a putut aduce cu ei echipamente care, în cazul unei avarii, ar putea remedia problema. Orice reparații trebuiau efectuate de către șofer și navigator. În același an, o femeie, Jutta Kleinschmidt, a câștigat pentru prima dată mitingul.

Camioanele rusești au devenit adevărate triumfe ale raliului Paris-Dakar. KamAZ-master, o echipă rusă excelentă, a câștigat maratonul de multe ori. În ultimii ani, ea continuă să dețină conducerea și câștigă în mod regulat competiții internaționale majore.

Echipa „KAMAZ-master”

raliu paris dakar kamaz

În istoria Raliului Dakar, echipa rusă a câștigat acest prestigios maraton de 13 ori. În 2015, mitingul, care a avut loc pe teritoriul Bolivia, Argentina și Chile, a fost câștigat pentru prima dată de pilotul Airat Mardeev la categoria camioane. În etapa finală a cursei, el a reușit să se desprindă de urmăritorii săi și, în cele din urmă, și-a depășit cei mai apropiați concurenți,printre altele, coechipieri, la 14, respectiv 51 minute (locul 2 - Nikolaev, locul 3 - Karginov).

Astfel, piloții ruși au arătat din nou cât valorează mașina KamAZ. Raliul „Dakar” de la an la an în clasamentul camioanelor i se supune.